Cast Ajansları Nasıl Çalışır?

Televizyon kanallarının özelleşmesi ve sayının artması, sinemanın endüstriyelleşmesi reklam sektörünün de çalışmalarının artmasını ve gelişmesini sağlamıştır. Sinema filmeleri, televizyon dizi ve programları, viral reklamlar, televizyon ve sinema reklamları gibi sektörde birçok çalışmanın artmasıyla birlikte yönetmen ve yapım şirketleri daha fazla oyuncu ve figürana ihtiyaç duymaya başlamıştır. Bu ihtiyaç doğrultusunda çok fazla sayıda cast ajansı kurulmuştur. Sektörün büyük bir kısmının İstanbul’da yer alması cast ajanslarınında en çok burada yoğunlaşmasını sağlamıştır. Casting hizmeti veren ajansların kurulması sayesinde ajansların bünyesinde bulunan profesyonel ve amatör oyuncular yönetmelerin ve yapım şirketlerinin oyuncu taleplerinin karşılanması da kolaylaşmıştır.

Casting hizmeti veren ajanslar, oyuncu sağladıkları sektör türüne göre çeşitli kollara ayrılmaktadır. Bu sisteminoturmasında ve cast ajanslarının tanınmasında yapım şirketleriyle cast ajanslarının iş birliği içerisinde olması büyük bir rol oynamaktadır. Cast ajanslarının elinde bulundurdukları oyuncu çeşitliliği yapım şirketlerinin ve yönetmenlerin aradıkları oyuncuyu hızlı ve kısa bir süre içerisinde bulmalarında etkin bir rol oynamaktadır.

Cast ajansları ellerinde bulunan oyuncuları tiplemelerine, karakteristik özelliklerine ve deneyimlerine göre kataloglayarak yapım şirketlerinin belirttiklere koşullar doğrultusunda onlara sunmaktadırlar. Yapım şirketleri gönderilen bu kataloglar üzerinden çalışma istedikleri oyuncuları ‘’ Call Back ‘’ adı verilen görüşmeye çağırırlar. Bu görüşmelerin gerçekleşmesinden sonra yönetmen ve yapım şirketi görüştükleri oyuncular üzerinden bir eleme daha yaparak, kesin olarak istedikleri oyunculara karar verirler. Daha sonrasında ise oyuncular tekrar kostüm provası için yapım şirketiyle gün ve saat belirleyerek çalışmalara başlamaktadırlar. Oyunun ücret bilgisi ise cast ajansının yapım şirketine gönderdiği kataloga eklenmektedir. Cast ajansına bağlı oyuncunun iş sonunda alacağı ücretin belli bir yüzdesi ajansa ayrılır.

Cast ajansları oyuncu seçerken, öncelikli olarak elindeki oyuncuları değerlendirir ve sonrasında bünyesine dahil etmek istediği yaş aralığındaki, tipteki ve özellikteki oyuncuları belirler. Belirlenen kriterlerdeki oyuncuların bulunması için ise ajans tarafından oluşturulan bir ekip sokağa çıkar. ‘’ Sokak Cast’’ ı olarak da bilinen bu ekip seçtiği kişilerle görüşüp, iş teklifinde bulunmaktadırlarç Böylelikle ajansların aradıkları kriterlerdeki oyuncuyu bulmaları için de uzun süreler boyunca beklemesine gerek kalmamaktadır.
Casting: http://tumayozokur.com.tr/

Leave a Comment