Çocuk Yetiştirmede Dekorasyonun Önemi

Türkiye’de milyonlarca aile, her yıl çocuk sahibi oluyor ve soylarını devam ettiriyor. Çocuk sahibi olmanın sorumluluğunu bilmeyen bir çok aile ise belki de komşunuz olarak hayatını sürdürüyor. Çocuk yetiştirmenin zor olması ve aile eğitiminin önemi yapılan bir çok kamu spotu ve tanıtımlar ile anlatılmaya çalışılıyor. Çocuklar ve gençlerin hayatlarının herhangi bir evresinde yanlış kararlar vermesinin en büyük sebebi ise aile içinde yani evde rahat hissetmemesi, kendini ifade edememesi ya da aileden sevgi, ilgi görmediği için evden uzaklaşması şeklinde açıklanıyor. Ailelerin ise temelden hatta hiç tahmin edemeyecekleri bir yerden çocukları için çalışmaya başlamaları gerekiyor. Her bireyin, birey olma yolunda en önemli noktalardan bir tanesi çocukluğunu yaşadığı yegane yer doğduğu ev diyebiliriz. Herkes doğduğu ev ile ilgili anılar hatırlar ve çocukluğuna özlem duyarken yaşadıklarını hatırlar. Çocukken ya da gençken evde yaşanan olaylar, durumlar toplum içerisinde yer bulacak olan karakterin oluşumunun önemli yapı taşlarından biri konumunda oluyor.

Bu yüzden bebeğiniz için öncelikle yaşadığınız evi düzenlemelisiniz. Çocuğun vakit geçirebileceği, severek yaşayabileceği, arkadaşları ile, oyuncakları ile oynayabileceği bir alan yaratmak çok önemli ve gerekli. Evinizin dekorasyonu çocuğun kullanabileceği bir şekilde dizayn edilmeli, bu noktada yetişkinler bir takım fedakarlıklar göstermelidir. Asıl üzerine düşülmesi gereken konu çocuk odası – genç odası düzenlenirken renklerin, eşyaların çocuğun/gencin seveceği aynı zamanda kullanışlı dizayn edilmiş olmasıdır. Çocuğun odasını, evini sevmesi, evde göreceği sevgi ve saygıyla da pekişerek ailesi ile problemsiz yetişecektir. Eğitim bazında da verilmesi gereken bir çok nokta ve bu konularda yazılmış bir çok kitap mevcut ve bu tarz araştırmalar ebeveynler tarafından edinilerek çocuk bakımının dikkatli bir şekilde yapılması sağlanmalıdır.

Evinde mutlu olamayan bir çocuk ise sokakta olmaya, sürekli evden uzaklaşmaya bir şekilde programlanır ve bunu istemsizce şimdiki ve gelecekteki hayatına yansıtır. Eğer çocuğunuzun hayatına olumlu yönde katkıda bulunmak, karakterinin oluşmasında ona destek vermek istiyorsanız, çocuğunuzun kendi evinde mutlu olmasını, en ufak ayrıntıyı, örneğin genç odası dekorasyonunu bile dikkatli yaparak sağlayabilirsiniz.

Genç Odası: http://www.evidea.com/genc-odasi/c/757

Leave a Comment